231. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Konstytucja 3 Maja, czyli Ustawa Rządowa uchwalona 3 maja 1791 roku przez Sejm Czteroletni regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją. Głównymi autorami Konstytucji 3 Maja byli Stanisław August Poniatowski, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj.
Zgodnie z modelem oświeceniowym władza państwowa została podzielona na ustawodawczą, wykonawcza i sądowniczą. Władzę ustawodawczą miał sprawować dwuizbowy sejm składający się z izby poselskiej i senatu. Władzę wykonawcza król i Straż Praw, a władzę sądowniczą niezależne sądy.
Konstytucja znosiła liberum veto i wolna elekcję wprowadzając dziedziczność tronu. Na jej mocy Rzeczpospolita stała się monarchią konstytucyjną. Konstytucja 3 Maja była wielkim osiągnięciem narodu polskiego chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.
W Liceum Karskiego została przygotowana wystawa okolicznościowa, która nie tylko upamiętnia to istotne wydarzenie , ale też pełni rolę dydaktyczną .