Dzień Patrona w Liceum Ogólnokształcącym im. J. Karskiego w Wiśniowej Górze

Dzień Patrona już za nami. 17 maja 2018 r. społeczność szkolna miała okazję poznać różne etapy życia Jana Karskiego.
Wśród nich były:
- dzieciństwo i młodość spędzone w Łodzi, które zostało przedstawione w postaci escape roomu, gdzie odwiedzający musieli rozwiązać zagadki przygotowane przez organizatorów czyli uczniów z klasy IIb i IIf .
O swojej młodości i życiu w Łodzi wspominał także sam Jan Karski w filmie Michała Fajbusiewicza „Miasto mojej dumnej młodości”.
- czasy wojny – przypomniane komiksem „Posłaniec z piekła. Historia Jana Karskiego”
- życie w Ameryce – od spotkania z prezydentem USA F. D. Roosveltem do śmierci w 2000r.
Szczególna uwaga została tutaj poświęcona Poli Nireńskiej – żonie Jana Karskiego. Tą niesamowitą tancerkę, choreografkę i piękna kobietę uczczono ekspresyjnym tańcem w wykonaniu uczennic z klasy IIa.

Dniu Patrona towarzyszyła również „żywa biblioteka”. Uczniowie mogli wypożyczyć trzy książki . Zaproszenie przyjęli i podjęli się trudnego zadania bycia „żywymi książkami”:
- p. Ewa Wiatr „Getto łódzkie oczami nastolatków”.
- p. Szymon Pawlak „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”.
- p. Cezary Pawlak „Łódzkie ślady Jana Karskiego”.
Bibliotekarzami byli oprócz p. prof. Moniki Majchrzak uczniowie klasy I a LO: Julia Klepacz i Daniel Szkopiak.

Ponadto uczniowie mogli obejrzeć wystawę poświęconą Sprawiedliwym wśród Narodów Świata, która została zaprezentowana na szkolnym korytarzu, zmierzyć się z testem o Sprawiedliwych.  Wśród tego grona znalazła się również Irena Sendlerowa – której pamięć uczciliśmy oglądając film „W imieniu ich matek. Historia Ireny Sendlerowej” i przystępując do projektu o Irenie Sendlerowej organizowanym przez Muzeum Miasta Łodzi. W ramach tego projektu zaprezentowane zostały prace uczniów klasy 2 a: listy do Ireny Sendlerowej i maskotki dla dziecka z getta. Rok 2018 został ogłoszony przez Sejm RP rokiem Ireny Sendlerowej .
Uczniowie zaprezentowali również projekty multimedialne. Wśród nich były:
- Policjanci w służbie historii – prezentacja projektu przygotowanego przez uczniów klasy Ic LO na konkurs organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej
- „Łódź w czasach II wojny światowej- Łódzkie getto” i Sprawiedliwi wśród Narodów Świata - projekty uczniów klasy 2b.
Dużo się działo. Nad wszystkim czuwała p. prof. Ilona Janowska.