I Ogólnopolska Gala Boksu „O Puchar Gminy Andrespol”

Autor tekstu - pan Krzysztof Spychalski

Było na co popatrzeć. I Ogólnopolska Gala Boksu „O Puchar Gminy Andrespol”, którą jedenastego maja w sali liceum w Wiśniowej Górze zorganizował funkcjonujący w Łodzi Rudzki Klub Sportowy okazała się sukcesem zarówno zawodników, jak i organizatorów. Bezkompromisowe - zaciekłe momentami - zaangażowanie zawodników w walkę, wysoki poziom sędziowski i płynny, niczym niezakłócony przebieg gali nadawały imprezie znamiona w pełni profesjonalnego pięściarskiego turnieju. Gościem honorowym zawodów był brązowy medalista Mistrzostw Świata w Monachium z 1982 roku, późniejszy brązowy medalista Mistrzostw Europy w Warnie, Mistrz Polski z lat: 1979 - 1982 i z roku 1984, olimpijczyk z dorobkiem dwustu trzydziestu sześciu stoczonych walk - w tym dwustu czterech zwycięstw - Grzegorz Skrzecz.

Do turnieju, w trakcie którego rozegrano siedemnaście pojedynków, zgłoszeni zostali zawodnicy z jedenastu klubów. Z:BTS Boxing Team Sulejów, RKB Boxing Radom, RKS Łódź, Shark Łódź, Włókiennik Łódź, Nokaut Radomsko, Fighter Kielce, KS Garda Gierałtowice, Nokaut Włocławek, SKB Skarżysko Kamienna oraz Start Włocławek. Byli wśród nich mistrzowie Polski młodzików i kadetów, srebrny medalista ostatniego Pucharu Polski w kategorii seniorów Jarosław Koch oraz trzykrotny mistrz okręgu łódzkiego seniorów Adam Banaszczyk. Ku uciesze wyznawców zasady „Bij mistrza” obaj potentaci łódzkiego boksu swoje walki przegrali. Jarosław Koch nawet już w pierwszej rundzie przez RSC - niezdolność zawodnika do dalszej walki.

Nie zawiedli natomiast reprezentanci naszej gminy. Występujący w gronie juniorów w kategorii wagowej do 60 kilogramów - andrespolanin, zawodnik Rudzkiego Klubu Sportowego - Kacper Lubarski wygrał na punkty z Dawidem Turkiem z KS Garda Gierałtowice. Reprezentujący natomiast barwy klubu Shark Łódź, senior Jan Lauk z Wiśniowej Góry w kategorii wagowej do 81 kilogramów także na punkty pokonał Sylwestra Bidzińskiego z grupy Boxing Radom. Oceniający turniej jurorzy - z głównym arbitrem gali, sędzią klasy międzynarodowej Sławomirem Milczarkiem - uznali Jana Lauka za najlepszego technika turnieju. Najlepszym zawodnikiem w ogólnej skali ocen okazał się według sędziów Patryk Nowak RKS Łódź. Sędziowie zdecydowali, że walką, która zasługiwała na najwyższe uznanie był stoczony w wadze do 75 kilogramów pojedynek Kamila Kuździenia z Gardy Gierałtowice z Adamem Banaszczykiem z RKS Łódź.

Miłym akcentem imprezy było uroczyste zakończenie czterdziestoletniej działalności szkoleniowej Mirosława Pacholskiego, trenera Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego Widzew Łódź. Majowa gala boksu w Wiśniowej Górze stała się jeszcze jedną imprezą, która ma szansę trwale współtworzyć korzystny wizerunek naszej gminy. Jeśli w przyszłym roku zadbano by jeszcze o lepszą promocję turnieju, sukces byłby z pewnością większy.

Krzysztof Spychalski