Klasa IVa i IIc w Muzeum Powstania Warszawskiego i Łazienkach
W dniu 12 grudnia 2024 roku odbyła się wycieczka edukacyjna klas 2c i 4a do Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Łazienek (realizacja podstawy programowej z historii oraz HIT-u). Opiekunami wyjazdu byli: Monika Majchrzak, Ilona Janowska i Krzysztof Bołbot.
Najlepszym miejscem do poznania historii powstania warszawskiego - największej bitwy miejskiej w Polsce jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Powstanie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku, wtedy też rozpoczęła się nierówna walka warszawskich powstańców z hitlerowskimi oddziałami. Przez 63 dni ponad 55 tys. powstańców broniło stolicy i ginęło za ojczyznę. Ich historie, ogromne dramaty i zarazem chwile zwyczajnej codzienności wśród latających nad głowami pocisków, uczniowie poznali spacerując po wystawach znajdujących się w tym muzeum.
Przewodnicy odkrywali przed licealistami poruszające historie i opowieści o powstańcach- marzycielach i bohaterach, którzy chcieli wywalczyć sobie wolność. Chodząc po bruku wśród ruin Warszawy uczniowie poznali najważniejsze wydarzenia z czasów powstania od dni poprzedzających jego wybuch, poprzez powstańczą codzienność, aż do końca czyli kapitulacji 2 października 1944 roku. Dodatkowo na każdym kroku czekały na nich multimedialne eksponaty, filmy, zdjęcia oraz autentyczne rzeczy powstańców. Całości dopełniał dźwięk bijącego serca Warszawy.
Kolejnym punktem zwiedzania były Łazienki Królewskie, letniej rezydencji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, nazywanej "najszczęśliwszym miejscem w Warszawie". Tworzą ją klasycystyczne zabytki i historyczne ogrody. Znajdują się one na obszarze 76 hektarów i składają się z 40 różnych budynków, rzeźb wolnostojących oraz ogrodów. Można tu odpocząć, obserwując przyrodę, oraz pogłębić znajomość oświeceniowych idei, podziwiając takie perły europejskiej architektury, jak np.: Pałac na Wyspie, Amfiteatr czy Pałac Myślewski.
Wśród nich znajduje się także pomnik Fryderyka Chopina – doszczętnie zrujnowany w czasie II wojny światowej, odbudowany w latach 50-tych XX wieku. Zaraz po odsłonięciu pomnika w okresie letnim, od maja do września, co niedzielę odbywają się pod nim koncerty Chopinowskie. Niedaleko znajduje się również Belweder, dawna siedziba władz państwowych. Początkowo budynek był własnością Stanisława Augusta Poniatowskiego, który w1767 roku przyłączył go do Łazienek. W okresie międzywojennym rezydował tutaj Naczelnik Państwa Józef Piłsudski i Prezydenci II Rzeczypospolitej. Od 1989 roku Belweder to ponownie siedziba Prezydenta RP. Obecnie jest wykorzystywany do celów reprezentacyjnych, uroczystości o charakterze wojskowym oraz spotkań dyplomatycznych władz państwa z przywódcami zagranicznymi.
W dniu naszej wycieczki Warszawę odwiedził również prezydent Francji Emanuel Macron, którego wprawdzie nie spotkaliśmy osobiście, ale z daleka mogliśmy obserwować jego wjazd do gmachu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. To był dobrze spędzony czas!