KLAUZULA INFORMACYJNA

Wypełniając obowiązek prawny uregulowany zapisami art. 13 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) Dz. U. UE . L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r, dalej jako „RODO”, informujemy, że:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.5 ust.2 RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu,
10. po zamknięciu okienka, do klauzuli informacyjnej masz dostęp w górnej części strony.
zapoznałem/zapoznałam się

Od Niepodległej do Niepodległej

19 listopada 2017 roku w kościele parafialnym pod wezwaniem NMP w Andrespolu odbyła się wieczornica patriotyczna pod hasłem „Od Niepodległej do Niepodległej”. Uroczystość została przygotowana przez uczniów klas mundurowych i klas gimnazjalnych Liceum im. Jana Karskiego w Wiśniowej Górze. 99. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości stała się przyczyną do spotkania młodzieży szkolnej ze społecznością lokalną i wspólnego zaśpiewania pieśni i piosenek patriotycznych z różnych okresów historii Polski. Dominowały oczywiście pieśni legionowe z czasów I wojny światowej i okresu międzywojennego. Stanowią one bowiem piękną lekcję polskiej historii. Potrafią wzruszać do łez i obudzić jakąś szlachetną część naszej natury. W Polsce powstały wspaniałe pieśni patriotyczne i piosenki wojskowe, które przez pokolenia zagrzewały nas do walki. Również dziś, gdy żyjemy w wolnej Polsce, pieśni patriotyczne rozgrzewają w nas miłość do ojczyzny, są pamiątką po ludziach, którzy oddali życie za wolną Polskę. Dlatego chcemy pielęgnować w naszej szkole te tradycje i dzielić się nimi ze środowiskiem lokalnym.
W trakcie koncertu zostały zaprezentowane najpiękniejsze pieśni patriotyczne z okresu zaborów, I wojny światowej, Powstania Warszawskiego i czasów Solidarności. Klamrą spinającą program słowno-muzyczny była „Rota”, która zaczynała występ i pieśń „Boże, coś Polskę” kończąca uroczystość.
Z wybranych piosenek legionowych zabrzmiały: „O mój rozmarynie”, „Piechota”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Legiony” i wiele innych.
Ukłonem dla młodych słuchaczy naszego programu było genialne wykonanie przez uczennicę klasy 3 b gimnazjum - Magdalenę Bartke - piosenki z filmu „Miasto 44” opowiadającej o powstańcach warszawskich, którzy poświęcili swoje życie dla ojczyzny.Nie zabrakło także „Murów” Jacka Kaczmarskiego – hymnu Solidarności.
Wykonanie każdego utworu poprzedzone było garścią informacji o ich autorach i czasach, w których te pieśni były wykonywane. Chcieliśmy w ten sposób przybliżyć słuchaczom cząstkę historii związaną z powstawaniem prezentowanych utworów. Towarzyszyła temu również prezentacja multimedialna, pokazująca najważniejsze wydarzenia związane z historią Polski - od rozbiorów po czasy Solidarności.
Wiele osób, które przybyło na nasz występ znało na pamięć teksty piosenek, ale jak zawsze przygotowaliśmy śpiewniki oraz wyświetlaliśmy słowa na ekranie.
Zgromadzeni w kościele mieszkańcy naszej małej ojczyzny wspólnie z nami śpiewali zaprezentowane pieśni oraz gromko oklaskiwali występy naszych uczniów.

Ilona Janowska