Od Niepodległej do Niepodległej

19 listopada 2017 roku w kościele parafialnym pod wezwaniem NMP w Andrespolu odbyła się wieczornica patriotyczna pod hasłem „Od Niepodległej do Niepodległej”. Uroczystość została przygotowana przez uczniów klas mundurowych i klas gimnazjalnych Liceum im. Jana Karskiego w Wiśniowej Górze. 99. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości stała się przyczyną do spotkania młodzieży szkolnej ze społecznością lokalną i wspólnego zaśpiewania pieśni i piosenek patriotycznych z różnych okresów historii Polski. Dominowały oczywiście pieśni legionowe z czasów I wojny światowej i okresu międzywojennego. Stanowią one bowiem piękną lekcję polskiej historii. Potrafią wzruszać do łez i obudzić jakąś szlachetną część naszej natury. W Polsce powstały wspaniałe pieśni patriotyczne i piosenki wojskowe, które przez pokolenia zagrzewały nas do walki. Również dziś, gdy żyjemy w wolnej Polsce, pieśni patriotyczne rozgrzewają w nas miłość do ojczyzny, są pamiątką po ludziach, którzy oddali życie za wolną Polskę. Dlatego chcemy pielęgnować w naszej szkole te tradycje i dzielić się nimi ze środowiskiem lokalnym.
W trakcie koncertu zostały zaprezentowane najpiękniejsze pieśni patriotyczne z okresu zaborów, I wojny światowej, Powstania Warszawskiego i czasów Solidarności. Klamrą spinającą program słowno-muzyczny była „Rota”, która zaczynała występ i pieśń „Boże, coś Polskę” kończąca uroczystość.
Z wybranych piosenek legionowych zabrzmiały: „O mój rozmarynie”, „Piechota”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Legiony” i wiele innych.
Ukłonem dla młodych słuchaczy naszego programu było genialne wykonanie przez uczennicę klasy 3 b gimnazjum - Magdalenę Bartke - piosenki z filmu „Miasto 44” opowiadającej o powstańcach warszawskich, którzy poświęcili swoje życie dla ojczyzny.Nie zabrakło także „Murów” Jacka Kaczmarskiego – hymnu Solidarności.
Wykonanie każdego utworu poprzedzone było garścią informacji o ich autorach i czasach, w których te pieśni były wykonywane. Chcieliśmy w ten sposób przybliżyć słuchaczom cząstkę historii związaną z powstawaniem prezentowanych utworów. Towarzyszyła temu również prezentacja multimedialna, pokazująca najważniejsze wydarzenia związane z historią Polski - od rozbiorów po czasy Solidarności.
Wiele osób, które przybyło na nasz występ znało na pamięć teksty piosenek, ale jak zawsze przygotowaliśmy śpiewniki oraz wyświetlaliśmy słowa na ekranie.
Zgromadzeni w kościele mieszkańcy naszej małej ojczyzny wspólnie z nami śpiewali zaprezentowane pieśni oraz gromko oklaskiwali występy naszych uczniów.

Ilona Janowska