Pamiętamy o ważnych rocznicach

16 października 2020 r.
 obchodziliśmy 42. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Karol Wojtyła został wybrany na 264 następcę św. Piotra. Był On wtedy pierwszym papieżem nie Włochem od 455 lat. Przyjął imię Jan Paweł II. W pierwszej ze swoich encyklik Redemptor Hominis (marzec 1979 r.) wyjaśnił wybór imienia jako bezpośrednie nawiązanie do nauczania swoich poprzedników: Jana XXIII i Jana Pawła I. Za myśl przewodnią papieskiego pontyfikatu, uznaje się słowa: Non abbiate paura… – nie lękajcie się: otwórzcie drzwi Chrystusowi! wypowiedziana przez Jana Pawła II podczas oficjalnego rozpoczęcia pontyfikatu na pl. św. Piotra w Rzymie 22 października 1978 roku. Jego pontyfikat, trwający blisko 28 lat, był trzecim pod względem długości. Papież Jan Paweł II zmarł w opinii świętości 2 kwietnia 2005 roku w Rzymie, o godzinie 21.37. Został beatyfikowany 1 maja 2011 roku, a następnie kanonizowany 27 kwietnia 2014 roku. Pierwotnie Jego trumna spoczęła w podziemiach Bazyliki św. Piotra w Watykanie, a następnie od momentu ogłoszenia go błogosławionym znajduje się we wnętrzu watykańskiej Bazyliki w ołtarzu św. Sebastiana.

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” – ogólnopolski związek zawodowy powstał w 1980 dla obrony praw pracowniczych, do 1989 był głównych ośrodkiem opozycji przeciw  rządowi PRL i komunizmowi. NSZZ „Solidarność” został zarejestrowany 10 listopada 1980 przez  Sąd Wojewódzki w Warszawie. W okresie od sierpnia 1980 do grudnia 1981 „Solidarność” ze związku zawodowego przerodziła się w masowy ruch o charakterze społeczno-niepodległościowym. W szczytowym okresie do „Solidarności” należało 10 mln Polaków. Wokół związku powstało szereg organizacji satelickich jak NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" czy Niezależne Zrzeszenie Studentów.
Solidarność” była oddolnym, który wkrótce swym zasięgiem objął całą Polskę. Podpisanie porozumienia 31 sierpnia 1980 roku między komisją rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym i powstanie „Solidarności” stało się początkiem przemian z roku 1989 – obalenia komunizmu i końca systemu jałtańskiego. Solidarność powstała dzięki polskiemu umiłowaniu wolności i tradycjom patriotycznym, przekazywanym z pokolenia na pokolenie. W 1980 roku solidarnie współdziałała opozycja antykomunistyczna wspierana przez miliony rodaków. Polacy wykazali się wówczas niezwykłe dojrzałą postawą obywatelską.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy "Droga ku wolności" na stornie https://nck.pl/projekty-kulturalne/aktualnosci/droga-ku-wolnosci-wystawa

"Wystawa, przygotowana przez „Tygodnik Solidarność” we współpracy z Narodowym Centrum Kultury, w ciekawej i czytelnej komiksowej formie przedstawia trudną, powojenną drogę do wolności, którą konsekwentnie podążył polski naród

Po wojnie Polska została zniewolona przez komunistycznych okupantów. Polacy jednak nie poddali się, walcząc w podziemiu antykomunistycznym, głośno demonstrując swój sprzeciw podczas poznańskiego Czerwca 1956 r., protestów w marcu 1968 r., na Wybrzeżu w 1970 r., w Radomiu, Ursusie, Płocku i innych miastach w 1976 r. Tworzyli podziemną opozycję, która podjęła działania mające na celu przywrócenie demokracji i suwerenności. Punktem przełomowym była pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w 1979 r., podczas której, demonstrując „milczącą niezgodę”, Polacy mieli okazję „policzyć się”, poczuli ducha i doświadczyli siły wspólnoty, odwołującej się do tych samych wartości.

Obudzony przez Jana Pawła II duch polskiej niepodległości eksplodował podczas strajków w Stoczni Gdańskiej w 1980 r., rozlewając się na cały kraj. Komunistyczna władza, wprowadzając 13 grudnia 1981 r. stan wojenny, usiłowała zdławić Solidarność, jednak raz przebudzony naród nie mógł zostać pokonany. To działania Solidarności jako pierwsze potrząsnęły żelazną kurtyną, dzielącą wolny świat zachodni od zniewolonej Europy Środkowo-Wschodniej. Dzięki wydarzeniom rozpoczętym w Polsce doszło do Jesieni Ludów: upadku muru berlińskiego, odzyskania wolności przez liczne narody Europy, rozpadu Związku Radzieckiego i upadku komunizmu. Jeszcze raz okazaliśmy się zwycięzcami.

Opowiadając historię Solidarności, nie można pominąć sylwetek duchowych liderów, jak Anna Walentynowicz czy bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Ludzi, którzy stali się kompasem moralnym dla narodu polskiego. Przywódcy opozycji zyskali siłę dzięki wielomilionowemu wsparciu społecznemu. Bo potęgę Solidarności stworzyli zwykli obywatele, anonimowi bohaterowie poświęcający się dla ojczyzny – od Szczecina do Rzeszowa, od Suwałk po Wałbrzych."

Młodzież  Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Karskiego również pamiętała o wspomnianych rocznicach i uczciła je, przygotowując wystawę okolicznościową.