Powiatowy Konkurs Edukacji dla Bezpieczeństwa

24 maja 2018 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Karskiego w Wiśniowej Górze odbył się Powiatowy Konkurs Edukacji dla Bezpieczeństwa – „Pierwsza pomoc”.
Organizatorami turnieju byli: Komenda Powiatowa Policji powiatu łódzkiego wschodniego, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej powiatu łódzkiego wschodniego oraz Liceum Ogólnokształcące im. Jana Karskiego w Wiśniowej Górze. Patronat nad konkursem sprawowali: Starosta powiatu łódzkiego wschodniego, Burmistrzowie oraz Wójtowie Gmin powiatu łódzkiego wschodniego.
Głównym celem konkursu było sprawdzenie wśród młodzieży wiadomości i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, doskonalenie związanych z tym umiejętności, a także integracja środowisk lokalnych na rzecz poprawy bezpieczeństwa.
Konkurs skierowany był dla uczniów trzecich klas gimnazjalnych powiatu łódzkiego wschodniego. Do udziału w turnieju zgłosiły się czteroosobowe drużyny z następujących szkół:
- Liceum Ogólnokształcące im. Jana Karskiego w Wiśniowej Górze
- Gimnazjum im. Władysława Stanisława Reymonta w Wiączyniu Dolnym
- Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Koluszkach
- Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gałkowie Dużym
- Szkoła Podstawowa im. Jana Długosza w Rzgowie.
O godzinie 09.30 Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Karskiego w Wiśniowej Górze p. Dorota Salska powitała zebranych uczestników i ogłosiła rozpoczęcie IV edycji Powiatowego Konkursu Edukacji dla Bezpieczeństwa – „Pierwsza pomoc”.
Zmagania uczestników dopingowała zgromadzona na sali gimnastycznej młodzież, a nad właściwym przebiegiem turnieju czuwała Komisja Konkursowa w składzie:
- Przewodniczący Komisji Konkursowej – młodszy ogniomistrz Michał Tarnowski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej powiatu łódzkiego wschodniego w Koluszkach
- Sędzia Główny – sierżant sztabowy Malwina Kłosińska – Asystent Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii Wydziału Komendy Powiatowej Policji powiatu łódzkiego wschodniego w Koluszkach
- Kierownik Komisji Konkursowej – mgr Dariusz Wojtysiak – nauczyciel klas gimnazjalnych w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Karskiego w Wiśniowej Górze
- Członkowie Komisji Konkursowej:
- młodszy ogniomistrz Piotr Dobiech z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej powiatu łódzkiego wschodniego w Koluszkach
- sierżant sztabowy Magdalena Sochaczewska z Komendy Powiatowej Policji powiatu łódzkiego wschodniego w Koluszkach.
Opiekę medyczną w czasie trwania konkursu sprawowała pielęgniarka szkolna w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Karskiego w Wiśniowej Górze p. Anna Jędrasiak.
Konkurs składał się z trzech konkurencji:
-testu sprawności fizycznej – polegającym na pokonaniu toru przeszkód przez wszystkich członków drużyn,
-testu wiedzy – polegającego na rozwiązywaniu pytań testowych, dotyczących zagadnień związanych z udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej,
-części praktycznej – polegającej na wykonaniu zadania z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej na miejscu wypadku.
Najlepszy wynik uzyskało i I miejsce zajęło Liceum Ogólnokształcące im. Jana Karskiego w Wiśniowej Górze, II miejsce Gimnazjum im. Władysława Stanisława Reymonta w Wiączyniu Dolnym, III miejsce Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gałkowie Dużym.
Na kolejnych miejscach uplasowały się kolejne szkoły w następującej kolejności:
- Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Koluszkach
- Szkoła Podstawowa im. Jana Długosza w Rzgowie
Po zakończonym konkursie uczestnicy otrzymali gratulacje i nagrody ufundowane przez Patronatów Konkursu, które osobiście wręczyli zawodnikom:
- Wiceprzewodniczący Prezydium Rady Powiatu Łódzkiego Wschodniego p. Zofia Sójka
- Komendant Powiatowy Policji powiatu łódzkiego wschodniego –inspektor Krzysztof Dąbrowski
- Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej powiatu łódzkiego wschodniego – młodszy brygadier Krzysztof Supera
- Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej powiatu łódzkiego wschodniego – młodszy brygadier Marcin Rzesiewski
- Wicedyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Karskiego w Wiśniowej Górze p. Grażyna Kowalczyk
Naszą szkołę reprezentowali podczas konkursu następujący uczniowie: Wiktoria Godosz (IIIC), Ewa Otocka (IIIC), Krzysztof Felczak (IIIC), Kamil Sójka (IIIB). Rolę pozoranta podczas konkurencji zadania praktycznego pełniła Zuzanna Karpińska (IIC). Nad przygotowaniem i opieką szkolnej drużyny konkursowej czuwał nauczyciel historii i edukacji dla bezpieczeństwa p. Dariusz Wojtysiak. Nad organizacją turnieju czuwała Dyrekcja szkoły, a w prace przygotowawcze i opiekuńcze związane z przebiegiem powiatowego etapu konkursu zaangażowani byli nauczyciele: Dariusz Wojtysiak, Łukasz Rusiecki, Krzysztof Bołbot, Mariusz Kurzawa.
Dziękujemy wszystkim nauczycielom, pracownikom niepedagogicznym i uczniom zaangażowanym w prace związane z przygotowaniami do konkursu, a uczestnikom gratulujemy dobrego wyniku.