Spotkanie z sędzią Anną Marią Wesołowską
27.09. 2023 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie pt. „Współczesne zagrożenia dzieci i młodzieży”, które poprowadziła sędzia w stanie spoczynku Anna Maria Wesołowska. Było ono podzielone na trzy części, każde trwało 1,5 godziny. W pierwszym udział wzięła młodzież, następnie nauczyciele i na końcu – rodzice.
Celem spotkań było upowszechnienie wiedzy na temat nowych zagrożeń i form przemocy wobec nieletnich, w tym przemocy rówieśniczej. Omówione zostały zasady odpowiedzialności dzieci i młodzieży, znaczenie wczesnej profilaktyki zintegrowanej w budowaniu bezpiecznej szkoły i rola edukacji prawnej. Przybliżono problemy i wyzwania, z którymi w codziennej pracy borykają się nauczyciele. było upowszechnienie wiedzy na temat nowych zagrożeń i form przemocy wobec nieletnich, w tym przemocy rówieśniczej.
Omówione zostały zasady odpowiedzialności dzieci i młodzieży, znaczenie wczesnej profilaktyki zintegrowanej w budowaniu bezpiecznej szkoły i rola edukacji prawnej. Przybliżono problemy i wyzwania, z którymi w codziennej pracy borykają się nauczyciele. (R.L.)
Anna Maria Wesołowska absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Współautorka ustawy o świadku koronnym ekspert od przestępczości zorganizowanej. Była członkiem składów orzekających w procesach łódzkiej „Ośmiornicy” i Gangu Popeliny. Brała udział w wydaniu orzeczenia o nałożeniu na siedemnastoletniego handlarza narkotyków obowiązku ostrzegania młodzieży na lekcjach wychowawczych przed handlem i używaniem narkotyków.
W październiku 2009 przeszła w stan spoczynku. Zainicjowała program uczestniczenia w rozprawach sądowych uczniów w wieku 15–18 lat jako formę edukacji prawnej. Prowadziła w początkowym etapie jeden z pierwszych w Polsce program pokoju przesłuchań dla dzieci – świadków i ofiar przestępstw (Pokój Przyjazny Dziecku – „błękitny pokój”, „niebieski pokój”). Jest członkinią Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”. Współtwórczynią projektu „Dziennikarz w sądzie”, organizowanego przez „Iustitia”, Fundację im. Stefana Batorego i Helsińską Fundację Praw Człowieka, mającego na celu poznanie przez dziennikarzy uwarunkowań pracy sędziów i na odwrót. Członkini Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu.
Pełni funkcję społecznego doradcy Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka. Autorka poradnika prawnego "Bezpieczeństwo młodzieży".