Szkoła pamięta
W ramach akcji "Szkoła pamięta" organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej przypominamy o nekropoliach z czasów I wojny światowej znajdujących się w naszej okolicy. Wystawa, która znajduje się w holu naszego liceum, jest efektem plenerów fotograficznych zorganizowanych dla uczniów naszej szkoły na cmentarzach wojennych z czasów I wojny światowej w Wiączyniu Dolnym, Gałkowie Małym i Gadce Starej.
Spoczywają tam żołnierze armii niemieckiej i rosyjskiej poległych poległych w trakcie walk tzw. Operacji Łódzkiej, która rozegrała się w okresie od listopada do grudnia 1914 roku. Wśród grobów znajdziemy także Polaków wcielonych do armii rosyjskiej, bądź niemieckiej walczących na froncie wschodnim w czasie Wielkiej Wojny.
„Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć tracą życie”.
Te słowa wypowiedziane przez jednego z najważniejszych dowódców I wojny światowej, marszałka Ferdinanda Focha, mają bardzo głębokie przesłanie. Foch miał słuszność, gdyż cmentarze i groby są bardzo wymownym obrazem dziejów narodowych, zarówno okresu pokoju jak i czasu wojny. Właśnie ta żołnierska śmierć jest jedną z najbardziej tragicznych śmierci. Polegli żołnierze, pochowani z dala od miejsca zamieszkania, często w obcym kraju, w ogromnej większości pozostają anonimowi.