Tłusty czwartek - ciekawostki

1. STANISŁAW AUGUST PONIATOWSKI ZAPOCZĄTKOWAŁ PĄCZKI Z ADWOKATEM

Podczas tradycyjnych tzw. Obiadów Czwartkowych, król i jego świta zbierali się na wspólnym posiłku. Po jednej z uczt Stanisław August Poniatowski zaprosił swojego prawnika na ważną rozmowę. Z racji tego, że akurat przypadał tłusty czwartek roku 1773, król oznajmił swoim sługom, żeby nie przeszkadzali mu w pączku z adwokatem. Na pamiątkę tego wyjątkowego spotkania co roku w polskich cukierniach pojawiaja się 1773 pączki z adwokatem.

2. ŻEBY SPALIĆ JEDNEGO PĄCZKA MUSISZ SIEDZIEĆ I CZYTAĆ KSIĄŻKĘ PRZEZ 5 GODZIN

350 to szacunkowa liczba kalorii zawarta w jednym tłuściutkim, słodziutkim, lukrowanym pączku. Warto wiedzieć, że przy średniej wadze 70 kg spalisz te kalorie siedząc i czytając np. książkę przez 5 godzin. Możesz też przebiec lekko ponad 4 kilometry.

3. DAWNIEJ PĄCZKI NADZIEWANO SŁONINĄ, BOCZKIEM I MIĘSEM

Czy umiesz wyobrazić sobie pączuszka z bekonem albo wołowinką? Mmmm… Ja też nie..

4. PĄCZKI Z MIĘSEM ZAPIJANO WÓDKĄ

Kolejny zwyczaj, który ustąpił cukrowi.

5. TŁUSTY CZWARTEK ZWIASTUJE KONIEC KARNAWAŁU

Tłusty czwartek  oficjalnie jest ostatnim czwartkiem przez Wielkim Postem, czyli chrześcijańskim czasem oczekiwania na Święta Wielkanocne.

6. TRADYCYJNE PĄCZKI SMAŻY SIĘ NA SMALCU
7. WEGAŃSKIE PĄCZKI ROBI SIĘ Z ZIEMNIAKÓW

Tak naprawdę nikt ich jeszcze nie widział, ale skoro kuleczki marcepanowe powstają z ziemniaków, a kotlet sojowy a’la schabowy ma smak kurczaka, to nie zdziwiłaby mnie wiadomość, że wegański pączek to purée z konfiturą.

8. PEWNA BLOGERKA MUZYCZNA PRAWDOPODOBNIE STWORZYŁA SPECJALNĄ PLAYLISTĘ NA TŁUSTY CZWARTEK

Tłuste bity, lukrowane nuty i słodkie teksty - taki klimat panuje na sekretnej playliście pewnej blogerki. Istnieją nieoficjalne doniesienia, że na liście utworów znajduje się piosenka zadedykowana smutnemu pączkowi bez nadzienia.

9.  STATYSTYCZNY POLAK W TŁUSTY CZWARTEK ZJADA 2,5 PĄCZKA

Trudno mi wyobrazić sobie sytuację, w której ktoś kroi pączka na pół i zostawia ½ na talerzu. A co, jeśli w tej połówce jest więcej nadzienia? A co, jeśli nadal jest głodny? A co, jeśli oddając połówkę poda ją cukrzykowi? To specyficzny Polak - hybryda gościa, który nie zjada ani jednego pączka, i kogoś , kto przytula tuzin na drugie śniadanie. Po kilku skomplikowanych obliczeniach wyszło 2,5. Matematyka. Statystyka.

10. ISTNIEJE PRZYSŁOWIE, KTÓREGO GŁÓWNYMI BOHATERAMI SĄ PĄCZKI ORAZ BARTEK Z ŻONĄ

Przysłowie, opiewające pączki, to staropolskie świadectwo istnienia tłustego czwartku w przeszłości. Brzmi ono tak: „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła". Dobra z niej kobieta.

11. AMERYKANIE ZBOJKOTOWALI OBECNOŚĆ NADZIENIA I STWORZYLI DONUTSY

Tradycyjne oponki zjadane przez stereotypowych gliniarzy z zachodnich filmów akcji. Dziurka pośrodku jednak nie jest przypadkowa - podczas trwającego bojkotu firm produkujących marmolady i konfiruty, Amerykanie wymusili na ówczesnym prezydencie konstytucyjny zakaz nadziewania pączków. Zakaz istnieje do dziś, a miejscowa ludność nielegalnie nazywa pieczone w domu ciastka terminem „pontsheck”, zupełnie nie znając jego genezy.

13. W POLSCE ZJE SIĘ DZIŚ OK. 100 MILIONÓW PĄCZKÓW

Nie dziwi nic.

14. TRADYCJA GŁOSI, ŻE IM WIĘCEJ PĄCZKÓW DZIŚ ZJESZ, TYM WIĘCEJ SZCZĘŚCIA SPOTKA CIĘ PRZEZ CAŁY ROK
15. TŁUSTY CZWARTEK TO OKAZJA DO POMAGANIA DZIECIAKOM W AFRYCE

Ile kosztuje pączek? Złotówkę, te premium około 2 złote, a biedronkowe stoją w okolicach 50 groszy. Fundacja Kapucyni i Misje organizuje akcję Wyślij pączka do Afryki, której celem jest wsparcie Republiki Środkowoafrykańskiej i Czadu w walce z głodem. Fajna opcja, żeby specjalnie nie przytyć, a pomóc innym. W zeszłym roku wysłano 5,5 ton żywności oraz zakupiono leki i inne potrzebne materiały. Akcja dla ludzi o wielkim sercu, bo kwota darowizny jest totalnie dowolna. Każda złotówka jest na wagę złota.

Źródło informacji:http://wiecejluzu.com/post/110784284892/tlustyczwartek2015

#zwyczaje #zabawa#szkolne przyjemności