Uczniowie Karskiego w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.
„Kto nie pamięta historii skazany jest na jej ponowne przeżycie.”
Cytat G. Santayany towarzyszył uczniom klas I b, I c i IV c podczas zwiedzania Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.Celem wycieczki było poznanie miejsca, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Polakach, Żydach, Romach oraz innych narodowościach.
24 listopada 2022 roku uczniowie naszego liceum przekroczyli bramę Auschwitz z napisem Arbeit macht frei.
Zobaczyli niemiecki obóz koncentracyjny i obóz zagłady z czasów II wojny światowej, przechodzili przez poszczególne baraki, cele więzienne, krematoria, łaźnie dla więźniów, oglądali szubienice i miejsca rozstrzelania ludzi różnych narodowości (Polaków, Żydów, Rosjan, Cyganów), jak również ekspozycje upamiętniające ofiary Holocaustu. Idąc w deszczu, pomiędzy ceglanymi blokami, dobitnie czuli atmosferę tego miejsca.
W trakcie pobytu młodzież dowiedziała się o warunkach życia więźniów, grupach narodowościowych, kategoriach i oznaczeniach więźniów, liczbie ofiar, sytuacji dzieci w obozie, eksperymentach medycznych, karach i egzekucjach, a także o ewakuacji i wyzwoleniu z obozu. Uczniowie mogliśmy także zobaczyć pozostałe po więźniach rzeczy osobiste, takie jak: okulary, buty, walizki, przedmioty codziennego użytku, ich zdjęcia oraz pomieszczenia, w których zmuszeni byli mieszkać. Zwiedzili też blok 11. zwany „blokiem śmierci”, który był centralnym aresztem obozowym. To tutaj, w bunkrze głodowym, zginął ojciec Maksymilian Kolbe, a na dziedzińcu pod ścianą straceń Niemcy rozstrzelali kilka tysięcy więźniów.
Po zwiedzeniu Auschwitz uczniowie pojechali do Birkenau. Szli wzdłuż rampy kolejowej, gdzie wysiadali przewiezieni tutaj więźniowie.Weszli do drewnianych baraków, w których „mieszkało” po kilkaset osób, dowiedzieli się, jak wyglądało życie codzienne ofiar- gdzie spali, pracowali, co jedli. Ogrom poobozowej przestrzeni, kilometry drutów, rzędy baraków, ruiny komór gazowych i krematoriów uzmysłowiłuczniom rozmiar tragedii i jej realność.
Auschwitz - Birkenau to fragment historii, której nie możemy i nie powinniśmy nigdy zapomnieć, to prawdziwa lekcja historii o tych tragicznych wydarzeniach z naszej przeszłości.
Wycieczka zorganizowana została w ramach edukacji patriotycznej realizowanej w naszym liceum.
Ilona Janowska