Wycieczka edukacyjna do Oświęcimia
11 marca 2019 roku uczniowie klas trzecich gimnazjum pod opieką nauczycieli: Ilony Janowskiej, Marty Rembowskiej, Renaty Lichoty, Joanny Kwiatkowskiej-Kisiel, Mariusza Kurzawy i Witolda Krzywańskiego pojechali na jednodniową wycieczkę do Oświęcimia, aby zwiedzić kompleks Koncentration Lager Auschwitz, który jako jedyny obóz koncentracyjny znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Uczestnicy wycieczki zwiedzali Muzeum Zagłady w Auschwitz Birkenau, korzystając z nowoczesnego systemu nagłośnienia, dzięki któremu wszyscy doskonale słyszeli słowa przewodników.
Na początku uczestnicy wycieczki zwiedzili obóz macierzysty (znany jako Stammlager), który był pierwszym obozem w całym kompleksie Auschwitz - Birkenau. Był to przede wszystkim obóz przymusowej pracy, ale pełnił również funkcję centrum zarządzającego. Istniał on na terenie opuszczonych koszar artyleryjskich w dwudziestu dwóch budynkach z cegły. Uczniowie obejrzeli cele, w których w nieludzkich warunkach mieszkali więźniowie. Zobaczyli wstrząsające zdjęcia ukazujące straszne warunki egzystencji więźniów. Głód, praca ponad siły, okrutne eksperymenty pseudomedyczne były na porządku dziennym. W komorach gazowych i krematorium wręcz czuć było atmosferę śmierci.
Po zwiedzeniu obozu macierzystego uczestnicy wyjazdu zobaczyli drugi obóz zespołu KL Auschwiz - Birkenau, znany pod polską nazwą "Brzezinka", który był największym niemieckim obozem zagłady. W specjalnie zaprojektowanych zespołach komór gazowych z krematoriami zginęło ponad milion osób. Obóz zajmował około 150 hektarów. Powstało na nim 300 budynków.
To, co uczniowie zobaczyli w Auschwitz, wywarło na nich szczególne wrażenie. Nie ma takich słów, które oddałyby patos tego miejsca. Wiele osób stwierdziło, że wystarczy to miejsce zobaczyć raz, aby zapamiętać na całe życie okrucieństwo, jakiego się tam dopuszczono w czasach II wojny światowej.