Zakończenie roku szkolnego dla klas III liceum

24.04 2020 r. - zgodnie z kalendarzem roku szkolnego- zakończyła się edukacja pierwszego rocznika absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Karskiego w Wiśniowej Górze.
Pożegnanie miało być uroczyste i wyjątkowe. Niestety, okoliczności zewnętrzne spowodowane pandemią koronawirusa wpłynęły znacząco na formę pożegnania naszych pierwszych absolwentów.

Wszyscy staraliśmy się ,by atmosfera i oprawa miały jednak uroczysty charakter.
Wręczanie świadectw ukończenia szkoły odbyło się zatem zgodnie z zalecanymi środkami ostrożności i zostało rozłożone równomiernie na dwa dni .

W poniedziałek -27 kwietnia 2020 r. swoje świadectwa otrzymali uczniowie klasy ogólnej - IIIa. Wychowawcą klasy była prof. Ilona Janowska. Zachowane zostały wszystkie względy bezpieczeństwa. Uczniowie przychodzili pojedynczo w odstępach 10-minutowych w oparciu o wcześniej stworzony i wysłany do nich harmonogram. Zaopatrzeni byli w maseczki na twarz i rękawiczki.

Był czas nie tylko na dopełnienie formalności, ale także na chwilę rozmowy z Wychowawcą, Dyrekcją oraz zrobienie zdjęcia na specjalnie przygotowanej na tą okazję ściance. Ale tak naprawdę nie żegnaliśmy się na zawsze, mówiliśmy sobie do widzenia, z obietnicą spotkania się na maturze.
Klasa III a osiągnęła najwyższą średnią wśród klas maturalnych -4,75. Wizytówką tej klasy była uczennica - Julia Klepacz,która wypracowała najwyższą średnią w szkole - 4,91 . Uzyskała nie tylko świadectwo z biało-czerwonym paskiem, ale także stypendium szkolne i nagrodę Rady Pedagogicznej. Nie można zapomnieć ,że Julia Klepacz była pierwszą w szkole stypendystką nagrody Prezesa Rady Ministrów.
Świadectwo z wyróżnieniem i stypendium szkolne uzyskał także Daniel Szkopiak.
We wtorek natomiast przed południem 28.04.2020 r. swoje cenzurki odbierali z rąk wychowawczyni prof. Renaty Lichoty- uczniowie klasy III b mundurowej. Absolwenci w pełnym umundurowaniu prezentowali się rewelacyjnie , a uśmiech goszczący na ich twarzach był oznaką dumy i zadowolenia z uzyskanego świadectwa . Najwyższe osiągnięcia naukowe były udziałem Szymona Kmity, który odebrał z rąk p. dyrektor Doroty Salskiej świadectwo z wyróżnieniem oraz stypendium szkolne. Uczeń ten był także jednym z dwóch, którzy uzyskali dyplom za 100% frekwencję. Drugim uczniem był Michał Pawlak z klasy III c mundurowej.
Uczniowie klasy IIIb – jak na mundurowych przystało- wykazali się w ostatnim dniu zdyscyplinowaniem i dojrzałością . Wielu odebrało dyplomy za aktywność pozaszkolną w służbach mundurowych, głównie w pracy w jednostkach OSP. Byli to Paweł Kacprzak, Piotr Kosowski i Dawid Jakóbiec.
W przyjaznej , serdecznej atmosferze absolwenci pożegnali się w wychowawcą klasy i dyrekcją szkoły, żałując że okoliczności nie sprzyjają spotkaniom w klasie i rozmowom. Z wieloma spośród kończących szkołę spotkamy się na egzaminie maturalnym w czerwcu.

Czas popołudniowy we wtorek 28.04.2020 r. przeznaczony był na spotkanie mundurowych z klasy III c z wychowawczynią prof. Eweliną Kaniecką. Wśród łez wzruszenia, radości i dumy z ukończenia szkoły, uczniowie klasy IIIC w pełnym umundurowaniu, ale także z maseczkami i rękawiczkami odebrali swoje świadectwa. Niewątpliwie podniosłym momentem uroczystego spotkania było wręczenie Kadetom aktów nadania wyższych stopni mundurowych, które w tej klasie otrzymali wszyscy uczniowie, co jest dużym sukcesem i nagrodą za wyjątkowe zaangażowanie w charakter profilu klasy. Świadectwo z wyróżnieniem oraz stypendium szkolne uzyskała Sylwia Milczarek, która otrzymała także dyplom za aktywność na rzecz społeczności szkolnej. W tej kategorii wyróżnieni również zostali: Aleksandra Sarnowska, Marika Orzeł, Kacper Kotecki i Andrzej Fastyn. Za osiągnięcia w aktywności na rzecz innych ludzi dyplom otrzymało aż trzynaścioro uczniów tej klasy. Zostali oni wyróżnieni za aktywną działalność w Szkolnym Kole Młodych Wolontariuszy prowadzonym przez wychowawcę klasy, a także społeczną działalność w OSP Andrespol oraz OSP Justynów. Wśród dyplomów znalazły się także nagrody za wybitne osiągnięcia sportowe oraz godne reprezentowanie naszego Liceum, które otrzymało sześcioro uczniów klasy IIIC: Aleksandra Kusińska, Sylwia Milczarek, Piotr Kamiński, Kacper Szymański, Kamil Mazurkiewicz oraz Adam Lechowski. W czasie tej innej niż zwykle uroczystości, nie zabrakło wspomnień, ale także i deklaracji, że wyjątkowa więź jaką udało się zbudować będzie pielęgnowana w przyszłości.

We wszystkich klasach trzecich zostały wręczone dyplomy za działalność w różnych formach wolontariatu, za pracę w samorządzie uczniowskim, za zaangażowanie w działalność patriotyczną i osiągnięcia sportowe.
Podziękowania i listy gratulacyjne skierowane zostały także dla Rodziców naszych tegorocznych i pierwszych w historii szkoły absolwentów.

Rok szkolny 2019/2020 dla klas programowo najwyższych przeszedł do historii. Był to rocznik wyjątkowy, powstał wraz z nową szkołą, w nowej rzeczywistości. Wspólnie z nauczycielami tworzył historię liceum, a czas ich nauki był źródłem wielu doświadczeń , przeżyć , sukcesów i porażek.
Mimo trudnego czasu, pożegnanie ze szkołą było uroczyste, pełne wzruszeń i ciepłych słów kierowanych na ręce wychowawców dyrekcji,wszystkich nauczycieli i pracowników obsługi.

Był to niecodzienny czas, niecodzienna uroczystość zakończenia roku klas trzecich.