Zwyczaje i tradycje andrzejkowe w Karskim
We środę 30 XI w murach naszego liceum społeczność szkolna z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego świętowała andrzejki. Poszczególne klasy przygotowały stoiska z grami, wróżbami i przepowiedniami, a całośc dopełniały słodkości - ciasta, ciastka, babeczki i cukierki. Tradycja andrzejkowa w Karskim jest ciągle żywa!
Jak czytamy na stronei https://www.naszeszlaki.pl/archives/53652 Wzmiankę o andrzejkach znaleźć można w kronikach Marcina Bielskiego, polskiego poety, żołnierza i pisarza z XVI wieku. Wspominał on o wróżbach, jakie stawiały sobie młode panny pragnące wyjść za mąż. Takie właśnie były dawne andrzejki. Celebrowały je niemal wyłącznie młode dziewczyny, które dzięki wróżbom pragnęły znaleźć odpowiedz na dręczące je pytania.
Młodzi mężczyźni mieli swoje święto 24 listopada, które przypadało w dniu świętej Katarzyny. Po czasie jednak data ta wypłowiała, a chłopcy zaczęli świętować razem z dziewczętami. Myślę, że wspólne nocne czarowanie, przyczyniło się do szybszego zamążpójścia znacznie skuteczniej niż wszystkie wróżby i czary razem wzięte.
Andrzejkowe tradycje, zabawy i obrzędy było dużo bogatsze, niż kojarzone dziś z nimi lanie wosku przez ucho klucza. Młode dziewczyny były święcie przekonane, że w imieniny świętego Andrzeja dowiedzą się, jak potoczy się w przyszłości ich miłosne życie.
Oprac. R.L.