Życie codzienne w PRL-u.

13 grudnia 2019 roku w naszym liceum miała miejsce niecodzienna lekcja historii. Uczniowie z klubu miłośników historii pod opieką p. prof. Ilony Janowskiej oraz Samorządu Uczniowskiego zorganizowali projekt " Życie codzienne w PRL". Jego celem było przybliżenie młodzieży czasów PRL, zwłaszcza lat 80-tych z perspektywy zwykłego obywatela, który musiał zmagać się z szarą rzeczywistością, stać w kolejkach z kartką żywnościową w ręku po podstawowe produkty.

Tego dnia działo się bardzo dużo. Sala historyczna zamieniła się w muzeum - eksponaty z czasów PRL pochodziły z prywatnych kolekcji uczniów, a zwłaszcza ich rodziców, dziadków, nauczycieli i obsługi. Mieliśmy takie perełki jak: żelazko na duszę, ławkę szkolną z kałamarzem i stalówką z wczesnego PRL pożyczoną nam przez Szkołę Podstawową w Justynowie, pralkę Franię, kartki żywnościowe czy zabawki z tamtych czasów. Eksponatów było tak dużo, że nie sposób ich wszystkich wymienić. Z gramofonu można było posłuchać utworów z płyt winylowych oraz tak popularnych wtedy pocztówek dźwiękowych. Brzmiały utwory Abby czy też "Futbol" Maryli Rodowicz.

Ze szkolnego radiowęzła rozbrzmiewała polska muzyka z tamtych czasów. Młodzież mogła usłyszeć kultowe wtedy zespoły: Lady Pank, Bajm, Maanam, a nawet Krystynę Prońko.

Zachęciliśmy młodzież do poszukania w przepastnych szafach ubrań w stylu lat 80-tych i założenia ich w tym dniu. Niektórzy dali się ponieść fantazji i zaprezentowali się bardzo ciekawych kreacjach. Po zwiedzeniu wystawy można było się zmierzyć w quizie o latach 80-tych. Pytania były różnorodne od politycznych po obyczajowe np. "W co bawiły się dzieci na podwórku w czasach PRL?", "Jak nazywał się miś, co klapnięte uszko miał z popularnej dobranocki"? i inne. Nagrodą za prawidłowe odpowiedzi to towary deficytowe w latach 80-tych: cukierki krówki, rolka papieru toaletowego lub rajstopy. Przez cały dzień odbywały się lekcje historii poświęcone czasom PRL prowadzone przez p. prof. Ilonę Janowską. W trakcie zajęć mówiliśmy o poważnych sprawach - o strajku w Stoczni Gdańskiej, powstaniu "Solidarności", podpisaniu porozumień sierpniowych, wprowadzeniu stanu wojennego. Projekt cieszył się ogromną popularnością wśród społeczności szkolnej. Niektórzy z łezką w oku wspominali minione czasy. Dla młodzieży były to jednak nowe rzeczy.

Dlatego też będzie ciąg dalszy ... W planach mamy zaproszenie pracowników łódzkiego oddziału IPN na zajęcia z wykorzystaniem gry planszowej "Kolejka".

A wszystko to w ramach realizowanej przez szkołę innowacji pedagogicznej " Dotykając historii".