Ia w Muzeum Kanału Dętka i Pałacu Poznańskiego
11 maja uczniowie klasy I a i III b wybrali się koleją aglomeracyjną na wycieczkę do Łodzi.
Naszym celem było Muzeum Kanału Dętka oraz Pałac Poznańskiego. Zaczęliśmy od zwiedzenia podziemi na Placu Wolności. "Dętka" to podziemny, owalny zbiornik na wodę, wybudowany w 1926 roku, z myślą o płukaniu sieci kanalizacyjnej w centrum miasta. Korytarzem "Dętki", wykonanym z czerwonej cegły obeszliśmy Plac Wolności pod ziemią. Wnętrze opatrzone jest archiwalnymi zdjęciami z czasów budowy kanalizacji w Łodzi oraz artystyczną instalacją Roberta Kuśmirowskiego.
Naszym kolejnym celem był Pałac Poznańskiego. Przepiękne wnętrza obejrzeliśmy w towarzystwie pani przewodnik, która opowiadała nam o życiu Izraela Poznańskiego i jego rodziny. Odwiedziliśmy pomieszczenia mieszkalne i reprezentacyjne, w tym dwie pełne przepychu sale: jadalną i lustrzaną, Panteon Wielkich Łodzian, wśród których znaleźli się: Marek Edelman, Julian Tuwim, Karl Dedecius, Aleksander Tansman i Artur Rubinstein. Jednak największe wrażenie zrobiła na nas ekspozycja „Przy wspólnym stole. W jadalni rodziny Poznańskich”, gdzie mogliśmy podziwiać przepiękne naczynia, porcelanę i sztućce używane przez rodzinę Poznańskich.
Nie mogliśmy także nie zajrzeć do Gabinetu naszego patrona - Jana Karskiego, w którym ponownie obejrzeliśmy pamiątki i zdjęcia poświęcone polskiemu emisariuszowi i jego rodzinie.Po intensywnym zwiedzaniu zjedliśmy szybki lunch w Manufakturze.
Na koniec zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do domu, oczywiście pociągiem.